Ofis ve İşyeri Tasarımında Kullanılabilecek İpuçları

Ofis ve iş yeri dizaynı, bir hayli zahmetli bir iştir. Özellikle yeni kurulacak bir ofisin ya da işyerinin dizayn edilmesi, hem maliyet; hem de zaman açısından zahmetli olabilmektedir. İyi bir tasarım oluşturmak için planlı ve programlı çalışmakta fayda olacaktır. Öncelikle söz konusu firmanın ne tip hizmetler vereceği göz önünde bulundurulmalıdır ki buna uygun bir tasarım şablonu oluşturulabilsin. Firmalar, genelde mal pazarlama ya da hizmet sunma üzerine kurulurlar. Bu açıdan söz konusu ofis ve işyerinde modern sistemlere gereksinim duyulur. Firmadan hizmet alacak kişi ve şirketleri oluşturacak tasarımla etkileyebilmek söz konusudur; bu yüzden oluşturulacak tasarım şablonunun özgün ve ilgi çekici olması gerekir.

Ofis  ve işyerlerinde oluşturulacak şablonun görselliği kadar ergonomik olması da önemlidir. Yani kullanılacak alanın etkin bir şekilde kullanılabilmesi gerekmektedir. Bunun için ofis bölme araçlarından yararlanılabilir. Ofis bölme araçları, ergonomik açıdan oldukça faydalıdır. Teknik anlamda faydalanabilecek daha fazla alan kalması için ofis bölme sistemlerinden yararlanılması oldukça uygun olacaktır. Böylece hem çalışanlara, hem yetkililere; hem de müşterilere kullanabilecekleri türde daha fazla alan kalmış olur. Bu da ofis ve işyeri tasarımında asla göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur. Çalışanların rahat bir çalışma ortamı içerisinde yer almaları, çalışma performanslarını da doğrudan etkiler. Şöyle ki rahat bir çalışma ortamında çalışamayan bireyler, performanslarını tam olarak gösteremeyebilirler. Bu da firma ve birey açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir.

İşyeri ve ofis tasarımında kullanılabilecek ofis bölme sistemlerinden birisi cam bölme sistemleridir. Cam bölme araçlarının kullanımıyla uygun bir tasarım şablonu oluşturmak mümkün olabilmektedir. Cam bölme sistemlerinin ofis ve işyerlerinde kullanılması oldukça faydalı sonuçlar doğurmaktadır. Bu şekilde insanların ilgisini çekmek mümkün olabilirken, çalışanların da daha iyi bir çalışma ortamına sahip olabilmeleri amaçlanmaktadır. Çalışanlar, aynı zamanda birbirleri ve üstleri ile bu şekilde daha kolay etkileşim kurabilirler. Standart oda sistemlerinin yerini almaya başlayan ofis bölme sistemleri arasında yer alan cam bölme duvarlar, aynı zamanda oda ve küme oluşturmaya da yaramaktadır. Tek bir kişi ya da birden fazla kişinin uygun bir çalışma ortamına sahip olmasını sağlayan cam bölme sistemleri hem kullanışlı, hem de daha düşük maliyetlidir.

Cam bölme sistemleri, panel bölme sistemleriyle beraber uyumlu bir şekilde kullanılabilir. Firma ve işyeri içerisinde uyum sağlamak amacıyla hem cam bölme; hem de panel bölme sistemleri bir arada kullanılabilir. Cam bölme sistemleri, daha çok toplantı odaları, müdür ve yetkili odaları için kullanılmaktadır. Panel bölme uygulamaları ise standart çalışanları ayırmak için kullanılır. Bu şekilde bir ofiste aynı anda kullanılabilmeleri mümkün olabilmektedir. Ofis ve işyeri tasarlarken bu öğeleri bir arada kullanmak, farklı bir dizayn için mümkün olabilir.

Ofis bölme sistemleri, standart duvar ve bölme sistemlerinin adeta tarihe karışmasına vesile olmuştur. Yeni nesil yapı sistemleri de buna uygun olarak ayarlanmaktadır. Yeni yapılan binaların çoğu, ofis bölme sistemlerinin kullanımına uygun olarak tasarlanır. Bu durum, ofis bölme sistemlerinin geleceğin yapı sistemleri arasında olduğunu da göstermektedir. Özellikle bölme duvar sistemlerinin uzun bir süre kullanılacağından söz edebiliriz. Bölme duvar sistemlerinin ergonomik ve ekonomik özelliği, standart duvarların tarihe karışmasında önemli bir etkendir. Normal duvarlar, modern yapıya ters düşerken ofis bölme sistemleri arasında en fazla dikkat çeken türlerden biri olan bölme duvar sistemleri, modern yapıyla uyum içerisindedir. Bu da bölme duvar sistemlerinin ileriki yıllarda da çokça tercih edileceğine işarettir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir