İşletmelerde Verimlilik

 

Günümüzde özel sektörde faaliyet veren her işletmenin en büyük amacı ve düşüncesi sürekli olarak kâr etmektir. Bu kâr için sürekli bir şekilde çalışan işletmeler herhangi bir verim ve performans düşüklüğü tespit edildiğinde bu durumu ortadan biran önce kaldırmak ister.

İşletme sahipleri için performans düşüklüğünün ortadan kaldırılması için öncelikle nedeninin doğru bir şekilde tespit edilmesi gerekir. Şirket içi görüşmeler ve gözlemler sonucu bir ya da birkaç çalışanın performansının düştüğü belirlenmesi çok da gerçeğe uygun bir tespit olmaz. Asıl çözüm bu çalışanların performanslarının neden düştüğü tespit edildiğinde ortaya çıkar. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki uzun süre aynı yerde ve aynı konumda çalışan kişilerin verimleri belli bir süre sonra düşmeye başlamaktadır. Artık iş hayatını sıkıcı bulmaya başlayan ve yaptığı işten zevk almayan çalışanların verimlerindeki düşüş işletmenin genel verimine de şüphesiz yansıyacaktır. Bu verimleri tekrar artırmak için yapılması gereken en önemli şey ofisin düzeninin ve görünümünün değiştirilmesi olacaktır.

Ofis bölme sistemleri kullanarak ofisin veriminin artırılması son yıllarda özellikle öze sektörde faaliyet gösteren büyük çaplı işletmeler arasında oldukça popülerdir. Bu popülerliğin farkına varan diğer işleme sahipleri de ofis bölme işlemini kendi çalışma alanlarına uygulatmak istemektedir. Ofis bölme işlemi birçok ayaktan oluşan genel bir sistemdir. Bu sistemde çalışanların kendine ait alanları oluşturulmak isteniyorsa cam bölme ya da panel bölme işlemi uygulanır. Bu işlemde büyük çalışma alanları cam ve panel bölmeler ile her çalışan için küçük çalışma masalarına dönüştürülür. Bir diğer yöntem olan bölme duvar yöntemi ise genellikle işletmelerde verimsiz boş alanların kapalı bir alana dönüştürülerek işlev katılması için tercih edilir. Cam bölmelerin, panel bölmelerin ve bölme duvarların ofis bölme işlemindeki pratikliği ve düşük maliyeti ile uzun yıllar ofislerde işletme sahipleri tarafından tercih edileceği kesindir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir