Ergonomik Ofisler

Hepimiz saatlerimizi geçirdiğimiz ofislerde rahatça çalışma şansı bulmak isteriz fakat ne yazık ki her ofis her çalışana bu şansı vermez. Ofislerin gerek planlaması gerekse düzeni nedeniyle çalışanlardan bazıları ya da hepsi ergonomik açıdan verimsiz çalışma alanlarında çalışmak zorunda kalır.

Günümüzde ofisler bu konuda uzman kişiler ve ekipler tarafından düzenlenirken eskiden durum böyle değildi. Profesyonel olmayan kişiler tarafından tasarlanan ofisler, tasarlayan kişilerim gözüne hoş gözükse de bazı çalışanlar için oldukça olumsuz koşullar yaratabilir. Bu olumsuz koşulların farkında olmayan işletme sahibi ise o çalışanın neden düşük performansla çalıştığını merak eder. Örneğin; ofis bölme sistemleri konusunda yetersiz bir ofiste çalışmaktasınız ve masanız fotokopi makinesinin olduğu yere çok yakın. Gün içerisinde çalışırken önünüzden binlerce kişinin geçmesi, bu geçen kişilerin kendi aralarında ya da sizinle konuşması ve makineden gelen sesler sizin dikkatinizi toplamızı imkânsız hale getirecektir. Oysa ofis bölme işleminde bölme duvarlar kullanılarak makine kapalı bir alanın içine alınmış olsaydı bu tarz sorunlar hiç ortaya çıkmayacaktı. Bölme duvarlarla işlemin ne kadar basit ve düşük maliyetli olduğunu gören işletme sahipleri bu sistemi daha önce neden kullanmadıkları konusunda pişmanlıklar yaşamaktadır.

Ofis bölme sisteminin bir diğer ayağı ise cam ve panel bölmelerdir. Cam bölme ya da panel bölme kullanmak ofis çalışanlarının çalışma alanlarını kesin sınırlarla çizdiği için çalışanlar arasında düzen sağlar. Kimsenin eşyası ya da sarf malzemesi kimseyle karışmayacağı için ergonomik yani kullanışlı bir ofis planı ortaya çıkar. Ergonomik ofislere sahip olmak eskiden oldukça zor olsa da günümüzde bu durum tamamen değişmiştir. Ofis bölme işlemleri konusunda uzman bir ekibin yardımını almak ofisinizi oldukça kullanışlı ve modern bir görünüme kavuşturmak için yeterli olacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir